- Home
- About Us
- Staff Contact
Staff Contact
Who To Contact
We pride ourselves on excellent relationships with our parents and carers and we always aim to communicate key information in a timely manner, we therefore expect parents to read these communications from us. The fortnightly parent newsletter contains important information and updates - copies of newsletters and important letters home can be found on our website here.
It is important to us that if parents/carers have any concerns about their child's wellbeing or learning that they contact the appropriate member of staff so that the issue can be resolved as quickly as possible.
Please note that teachers cannot be disturbed, or answer emails, whilst they are teaching and they often have meetings, revision boosters etc after school, so please do not expect an instant response. We aim to respond to all emails within 2 working days.
If your query is of an urgent nature or if you would like to speak to someone or arrange an appointment with a Head of Year, please email or telephone the main school office.
Please note - do not address your email to multiple recipients as this will cause delays in responding, please address emails to one member of staff only.
Form Tutor |
For issues around home learning, general progress and behaviour. |
Head of Year |
Responsible for the overall progress and welfare of each child in their year group, please contact the tutor in the first instance. |
Subject Teacher |
For concerns about a particular subject, classwork or home learning. |
Head of Department |
For queries about the curriculum or progress in a subject. |
Senior Leadership Team |
For queries relating to school systems, serious issues and matters relating to staff and suggestions for improvement. |
SENDCO/ Learning Support Team |
For any SEND concerns or queries. |
Welfare Team |
For any concerns relating to welfare, wellbeing and mental health. |
Senior Leadership Team
-
Miss C Talbot
Headteacher - Chemistry BSc (Hons) PGCE MSc
-
Mr P Barraud
Deputy Headteacher (Standards, and DSL) - History BA (Hons) PGCE
-
Miss R Bennett
Assistant Headteacher (Culture and Ethos, Pastoral)
-
Mr D Clayton
Assistant Headteacher (Teaching and Learning) - Geography BSc (Hons) PGCE
-
Miss L Everritt
Assistant Headteacher (SENDCo and Inclusion)
-
Ms R Oldershaw
Business Operations Manager
-
Mr S Williams
Assistant Headteacher (Curriculum and Reporting) - Geography & Business BSc (Hons) PGCE MSc
Associate Leadership Team
-
Mrs A Dixon-Green
(Maternity Leave) Asst Head of Science and SLT Lead for Enrichment
-
Dr H Elliott
Head of Science and SLT Curriculum Project Lead
-
Mr B Grindley
Head of Year 8 and SLT Enrichment Lead
-
Mrs G Keeley
Headteacher's PA
Head of Department
-
Miss M Barber
Head of Computing
-
Mr P Brown
Head of Mathematics
-
Mr O Chippendale
Head of PE
-
Ms I Chortok
Head of English
-
Ms D Collins
Head of Humanities and Head of History
-
Dr H Elliott
Head of Science
-
Miss G Everson
Head of Design and Technology
-
Mrs J Gogarty
Head of Languages
-
Mrs L Hawkswell
Head of Geography
-
Mr T Heatley
Head of Creative & Performing Arts, Head of Music
-
Mrs A Tidman
Head of Drama
-
Miss A Whitaker
Head of RE
-
Mrs S White
Head of Art
Head of Year
-
Mrs C Borg
Head of Year 7 & Transition
-
Mr B Grindley
Head of Year 8 and Teacher of Geography & Sociology
-
Mr D Wakely
Head of Year 9 and Science Teacher
-
Mr S Watkins
Head of Year 11 and Geography Teacher
-
Mrs N Worsell
Head of Year 10, Head of Careers and PE Teacher
Teaching Staff
-
Mr E Akanbi
Science
-
Mrs E Albrecht
English
-
Mr M Belusky
Science
-
Mrs B Cam
Mathematics
-
Miss S Cloete
History & Deputy SENDCO
-
Mr C Cook
Science
-
Mrs N Denton
Mathematics
-
Mr L Donachie
Science
-
Mrs E Fowler
Design Technology
-
Mrs A Henderson-McClane
Science
-
Miss J Kirk
Drama
-
Miss C Knight
Art
-
Mr G Lester-Smith
History
-
Mrs R Lowe
Design Technology
-
Miss R MacLeod
Spanish
-
Mr G MacTavish
Mathematics
-
Mrs C Mena Gomez
Spanish
-
Mrs C Molloy
Geography & Deputy SENDCO
-
Mrs K Poeti
PE
-
Mrs S Pope
English, Literacy Coordinator & ITT/ECT Coordinator
-
Mrs A Potter
English
-
Miss M Smallwood-Conway
PE & DofE Manager
-
Mrs E Spieler
Design Technology
-
Mr C Walker
Mathematics & Economics
-
Mrs E Watson
English
-
Miss J Whitmore
English
-
Mr J Williams
PE
-
Mr K Yeates
Mathematics
Learning Support
-
Miss S Cloete
Deputy SENDCO
-
Miss H Miller
Deputy SENDCO
-
Mrs C Molloy
Deputy SENDCO
-
Mrs L Bearham
Learning Support Assistant
-
Mrs J Dann
HLTA Mathematics
-
Mrs S Evans
Learning Support Assistant
-
Mrs C Leatherby
SEND Administrator
-
Mrs J Le Marchant
Learning Support Assistant
-
Mrs G McBride
Learning Support Assistant
-
Mr R McLaren
Learning Support Assistant
-
Mrs H Smith
Learning Support Assistant
-
Ms M Straw
Learning Support Assistant
-
Mrs A Welch
Learning Support Assistant
-
Mrs F Zakaria
Learning Support Assistant
Welfare
-
Mrs D Cole
Welfare Officer Year 9 & Year 10
-
Miss G Fry
Senior Welfare Officer, Mental Health Lead, Deputy DSL
-
Mr H Frogley
Welfare Officer Year 7 & Year 8
Engagement
-
Mrs A Brennan
Pastoral Administrator
-
Mr D Ellis
Lesson Cover Supervisor
-
Miss B Head
Assistant Head of Years 10&11
-
Mrs K Laughlin
Assistant Head of Year 9
-
Mr D Merritt
Assistant Head of Years 7&8
Attendance
-
Attendance reporting
Attendance Officer
-
Mrs D Parson
Attendance Officer
-
Mrs A Robey
Attendance Administrator
Examinations
Administration Support
-
Mrs S Allan
Transport Manager/Administration
-
Mrs K David
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs C Grant
Administrative Assistant
-
Mrs Z Haworth
Data Manager
-
Mrs S Kellaway
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs S Windsor
Administration Manager
Library
Technicians
-
Mrs N Bondarchuk
Assistant Science Technician
-
Mrs J Daborn
DT Technician
-
Mrs J Hartley
DT Technician
-
Miss R Leyshon
Art Curriculum Support
-
Mrs D Ralph
Senior Science Technician
Premises
Finance
- Mrs A Dixon-Green (Maternity Leave) Asst Head of Science and SLT Lead for Enrichment
- Dr H Elliott Head of Science and SLT Curriculum Project Lead
- Mr B Grindley Head of Year 8 and SLT Enrichment Lead
- Mrs G Keeley Headteacher's PA
Head of Department
-
Miss M Barber
Head of Computing
-
Mr P Brown
Head of Mathematics
-
Mr O Chippendale
Head of PE
-
Ms I Chortok
Head of English
-
Ms D Collins
Head of Humanities and Head of History
-
Dr H Elliott
Head of Science
-
Miss G Everson
Head of Design and Technology
-
Mrs J Gogarty
Head of Languages
-
Mrs L Hawkswell
Head of Geography
-
Mr T Heatley
Head of Creative & Performing Arts, Head of Music
-
Mrs A Tidman
Head of Drama
-
Miss A Whitaker
Head of RE
-
Mrs S White
Head of Art
Head of Year
-
Mrs C Borg
Head of Year 7 & Transition
-
Mr B Grindley
Head of Year 8 and Teacher of Geography & Sociology
-
Mr D Wakely
Head of Year 9 and Science Teacher
-
Mr S Watkins
Head of Year 11 and Geography Teacher
-
Mrs N Worsell
Head of Year 10, Head of Careers and PE Teacher
Teaching Staff
-
Mr E Akanbi
Science
-
Mrs E Albrecht
English
-
Mr M Belusky
Science
-
Mrs B Cam
Mathematics
-
Miss S Cloete
History & Deputy SENDCO
-
Mr C Cook
Science
-
Mrs N Denton
Mathematics
-
Mr L Donachie
Science
-
Mrs E Fowler
Design Technology
-
Mrs A Henderson-McClane
Science
-
Miss J Kirk
Drama
-
Miss C Knight
Art
-
Mr G Lester-Smith
History
-
Mrs R Lowe
Design Technology
-
Miss R MacLeod
Spanish
-
Mr G MacTavish
Mathematics
-
Mrs C Mena Gomez
Spanish
-
Mrs C Molloy
Geography & Deputy SENDCO
-
Mrs K Poeti
PE
-
Mrs S Pope
English, Literacy Coordinator & ITT/ECT Coordinator
-
Mrs A Potter
English
-
Miss M Smallwood-Conway
PE & DofE Manager
-
Mrs E Spieler
Design Technology
-
Mr C Walker
Mathematics & Economics
-
Mrs E Watson
English
-
Miss J Whitmore
English
-
Mr J Williams
PE
-
Mr K Yeates
Mathematics
Learning Support
-
Miss S Cloete
Deputy SENDCO
-
Miss H Miller
Deputy SENDCO
-
Mrs C Molloy
Deputy SENDCO
-
Mrs L Bearham
Learning Support Assistant
-
Mrs J Dann
HLTA Mathematics
-
Mrs S Evans
Learning Support Assistant
-
Mrs C Leatherby
SEND Administrator
-
Mrs J Le Marchant
Learning Support Assistant
-
Mrs G McBride
Learning Support Assistant
-
Mr R McLaren
Learning Support Assistant
-
Mrs H Smith
Learning Support Assistant
-
Ms M Straw
Learning Support Assistant
-
Mrs A Welch
Learning Support Assistant
-
Mrs F Zakaria
Learning Support Assistant
Welfare
-
Mrs D Cole
Welfare Officer Year 9 & Year 10
-
Miss G Fry
Senior Welfare Officer, Mental Health Lead, Deputy DSL
-
Mr H Frogley
Welfare Officer Year 7 & Year 8
Engagement
-
Mrs A Brennan
Pastoral Administrator
-
Mr D Ellis
Lesson Cover Supervisor
-
Miss B Head
Assistant Head of Years 10&11
-
Mrs K Laughlin
Assistant Head of Year 9
-
Mr D Merritt
Assistant Head of Years 7&8
Attendance
-
Attendance reporting
Attendance Officer
-
Mrs D Parson
Attendance Officer
-
Mrs A Robey
Attendance Administrator
Examinations
Administration Support
-
Mrs S Allan
Transport Manager/Administration
-
Mrs K David
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs C Grant
Administrative Assistant
-
Mrs Z Haworth
Data Manager
-
Mrs S Kellaway
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs S Windsor
Administration Manager
Library
Technicians
-
Mrs N Bondarchuk
Assistant Science Technician
-
Mrs J Daborn
DT Technician
-
Mrs J Hartley
DT Technician
-
Miss R Leyshon
Art Curriculum Support
-
Mrs D Ralph
Senior Science Technician
Premises
Finance
- Mrs C Borg Head of Year 7 & Transition
- Mr B Grindley Head of Year 8 and Teacher of Geography & Sociology
- Mr D Wakely Head of Year 9 and Science Teacher
- Mr S Watkins Head of Year 11 and Geography Teacher
- Mrs N Worsell Head of Year 10, Head of Careers and PE Teacher
Teaching Staff
-
Mr E Akanbi
Science
-
Mrs E Albrecht
English
-
Mr M Belusky
Science
-
Mrs B Cam
Mathematics
-
Miss S Cloete
History & Deputy SENDCO
-
Mr C Cook
Science
-
Mrs N Denton
Mathematics
-
Mr L Donachie
Science
-
Mrs E Fowler
Design Technology
-
Mrs A Henderson-McClane
Science
-
Miss J Kirk
Drama
-
Miss C Knight
Art
-
Mr G Lester-Smith
History
-
Mrs R Lowe
Design Technology
-
Miss R MacLeod
Spanish
-
Mr G MacTavish
Mathematics
-
Mrs C Mena Gomez
Spanish
-
Mrs C Molloy
Geography & Deputy SENDCO
-
Mrs K Poeti
PE
-
Mrs S Pope
English, Literacy Coordinator & ITT/ECT Coordinator
-
Mrs A Potter
English
-
Miss M Smallwood-Conway
PE & DofE Manager
-
Mrs E Spieler
Design Technology
-
Mr C Walker
Mathematics & Economics
-
Mrs E Watson
English
-
Miss J Whitmore
English
-
Mr J Williams
PE
-
Mr K Yeates
Mathematics
Learning Support
-
Miss S Cloete
Deputy SENDCO
-
Miss H Miller
Deputy SENDCO
-
Mrs C Molloy
Deputy SENDCO
-
Mrs L Bearham
Learning Support Assistant
-
Mrs J Dann
HLTA Mathematics
-
Mrs S Evans
Learning Support Assistant
-
Mrs C Leatherby
SEND Administrator
-
Mrs J Le Marchant
Learning Support Assistant
-
Mrs G McBride
Learning Support Assistant
-
Mr R McLaren
Learning Support Assistant
-
Mrs H Smith
Learning Support Assistant
-
Ms M Straw
Learning Support Assistant
-
Mrs A Welch
Learning Support Assistant
-
Mrs F Zakaria
Learning Support Assistant
Welfare
-
Mrs D Cole
Welfare Officer Year 9 & Year 10
-
Miss G Fry
Senior Welfare Officer, Mental Health Lead, Deputy DSL
-
Mr H Frogley
Welfare Officer Year 7 & Year 8
Engagement
-
Mrs A Brennan
Pastoral Administrator
-
Mr D Ellis
Lesson Cover Supervisor
-
Miss B Head
Assistant Head of Years 10&11
-
Mrs K Laughlin
Assistant Head of Year 9
-
Mr D Merritt
Assistant Head of Years 7&8
Attendance
-
Attendance reporting
Attendance Officer
-
Mrs D Parson
Attendance Officer
-
Mrs A Robey
Attendance Administrator
Examinations
Administration Support
-
Mrs S Allan
Transport Manager/Administration
-
Mrs K David
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs C Grant
Administrative Assistant
-
Mrs Z Haworth
Data Manager
-
Mrs S Kellaway
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs S Windsor
Administration Manager
Library
Technicians
-
Mrs N Bondarchuk
Assistant Science Technician
-
Mrs J Daborn
DT Technician
-
Mrs J Hartley
DT Technician
-
Miss R Leyshon
Art Curriculum Support
-
Mrs D Ralph
Senior Science Technician
Premises
Finance
- Miss S Cloete Deputy SENDCO
- Miss H Miller Deputy SENDCO
- Mrs C Molloy Deputy SENDCO
- Mrs L Bearham Learning Support Assistant
- Mrs J Dann HLTA Mathematics
- Mrs S Evans Learning Support Assistant
- Mrs C Leatherby SEND Administrator
- Mrs J Le Marchant Learning Support Assistant
- Mrs G McBride Learning Support Assistant
- Mr R McLaren Learning Support Assistant
- Mrs H Smith Learning Support Assistant
- Ms M Straw Learning Support Assistant
- Mrs A Welch Learning Support Assistant
- Mrs F Zakaria Learning Support Assistant
Welfare
-
Mrs D Cole
Welfare Officer Year 9 & Year 10
-
Miss G Fry
Senior Welfare Officer, Mental Health Lead, Deputy DSL
-
Mr H Frogley
Welfare Officer Year 7 & Year 8
Engagement
-
Mrs A Brennan
Pastoral Administrator
-
Mr D Ellis
Lesson Cover Supervisor
-
Miss B Head
Assistant Head of Years 10&11
-
Mrs K Laughlin
Assistant Head of Year 9
-
Mr D Merritt
Assistant Head of Years 7&8
Attendance
-
Attendance reporting
Attendance Officer
-
Mrs D Parson
Attendance Officer
-
Mrs A Robey
Attendance Administrator
Examinations
Administration Support
-
Mrs S Allan
Transport Manager/Administration
-
Mrs K David
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs C Grant
Administrative Assistant
-
Mrs Z Haworth
Data Manager
-
Mrs S Kellaway
Receptionist/Administrative Assistant
-
Mrs S Windsor
Administration Manager
Library
Technicians
-
Mrs N Bondarchuk
Assistant Science Technician
-
Mrs J Daborn
DT Technician
-
Mrs J Hartley
DT Technician
-
Miss R Leyshon
Art Curriculum Support
-
Mrs D Ralph
Senior Science Technician
Premises
Finance
- Mrs A Brennan Pastoral Administrator
- Mr D Ellis Lesson Cover Supervisor
- Miss B Head Assistant Head of Years 10&11
- Mrs K Laughlin Assistant Head of Year 9
- Mr D Merritt Assistant Head of Years 7&8